O problemie z odpadami we Wschowie rozmawialiśmy z prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej we Wschowie Robertem Wosikiem:
Pozostawiane pod śmietnikami stare kanapy, fotele itp. tzw. „odpady wielkogabarytowe” są dla Spółdzielni Mieszkaniowej we Wschowie dużym problemem. Pracownicy Spółdzielni zamiast skupiać się na pielęgnowaniu terenów zielonych zmuszeni są niemal każdego dnia do zbiórki tych „gabarytów”.
Mieszkańcy naszych osiedli mogą wystawić "gabaryty" tylko dwa razy w roku na wiosnę i na jesień zgodnie z harmonogramem Związku Międzygminnego Eko-Przyszłość. W innych terminach jest to działanie nielegalne i podlega karze finansowej nakładanej przez Straż Miejską. Każdy mieszkaniec naszej gminy, może nieodpłatnie dostarczyć odpady wielkogabarytowe do PSZOK przy ul. Kazimierza Wielkiego lub zamówić taką usługę w Spółce Komunalnej. Nie jest to duży koszt zwłaszcza w porównaniu z mandatem.
Zdarzają się przypadki podrzucania śmieci przez osoby z zewnątrz i często pozostawiane są one pod kontenerami. Spółka Komunalna ze Wschowy, która świadczy usługi odbioru odpadów komunalnych nie ma w zakresie swoich obowiązków sprzątania terenów wokół kontenerów. Ten obowiązek spada na Spółdzielnię Mieszkaniową i docelowo kosztami tego działania są objęci wszyscy mieszkańcy.
Apelujemy o zwrócenie uwagi na osoby przewożące i wystawiające "gabaryty" poza zaplanowanymi terminami wywózki i zgłaszanie takich przypadków Straży Miejskiej lub Policji.
Jednocześnie należy przypomnieć o przestrzeganiu zasad korzystania z koszy ulicznych ustawionych przy chodnikach najczęściej przy wejściach do budynków. Te pojemniki służą do pozostawienia odpadów, które powstały w trakcie przemieszczania się po terenach osiedli. Traktowanie koszy ulicznych jako zbiorników na odpady domowe stało się bardzo często obserwowanym zjawiskiem.
Prosimy zatem o stosowanie się do przepisów i wyrzucanie odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych do pojemników na nie przeznaczonych. Kosze uliczne niech zapełniają tylko te śmieci, które wytwarzamy w trakcie przemieszczania się na zewnątrz. Dbajmy wspólnie o czystość i estetykę naszych osiedli.
"Gabaryty" należy oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PSZOK przy ul. K. Wielkiego 24a we Wschowie.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) to miejsce, w którym mieszkańcy Gminy Wschowa legitymujących się dokumentem potwierdzającym miejsce zamieszkania mogą zostawić wytwarzane przez siebie, selektywnie zebrane odpady komunalne, których nie można umieszczać w ogólnych pojemnikach do gromadzenia odpadów.
Godziny otwarcia punktu:
poniedziałek – czwartek 13.00 – 18.00,
piątek 11.00 – 20.00
sobota 9.00 – 20.00
Rodzaje odpadów, które mają być gromadzone w punkcie:
- makulatura
- plastykowe butelki po napojach
- pojemniki i butelki po kosmetykach/chemii gospodarczej/środkach czystości/folia
- opakowania wielomateriałowe – kartony po napojach/opakowania jogurty itp.
- opakowania piankowe/styropianowe
- zużyte baterie i akumulatory
- przepracowane oleje/smary
- opakowania po olejach/smarach/płynach chłodniczych/środkach ochrony roślin,
- tonery/tusze
- nośniki danych
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- odpady drzewne i zielone (trawa, liście, gałęzie, drewno)
- odpady kuchenne – suchy chleb, resztki i przeterminowane produkty bezmięsne
- meble nietapicerowane
- szkło opakowaniowe/butelki/słoiki
- szkło płaskie/szyby
- szkło gospodarcze/ceramika
- odpady wielkogabarytowe – tapicerowane/wykładziny/dywany
- metale żelazne i kolorowe
- tekstylia/odzież
- popiół/żużel
- przeterminowane leki i chemikalia
- ograniczona ilość odpady budowlane i rozbiórkowe (do 250 kg od jednego mieszkańca rocznie) - zużyte opony (do 4 szt. rocznie od jednego mieszkańca).
Źródło/foto: UMiG Wschowa, eko-przyszlosc.pl